← Novinky

Zhodnocení sezóny LOB 2020

Zima je, jak se zdá, za námi a to je nejvyšší čas zhodnotit uplynulou sezónu LOB v Tatranu.

Na začátku zimy, konkrétně v prosinci a na začátku ledna, se uskutečnilo několik stacionárních tréninkových kempů pro mládež, kde se účastníci pod dohledem trenérů i některých reprezentantů se věnovali lyžařské i mapové přípravě. Kempů se zúčastnila řada mladých tatraňáků a podle jejich slov kempy měly úroveň a líbily se.

Zima v dalším průběhu lyžařskému orientačnímu běhu ale moc nepřála. Pořadatelé museli kvůli nedostatku sněhu přesouvat závody na jiné termíny a dva závodní víkendy byly dokonce zrušeny. Nicméně hlavní závody se nakonec podařilo uskutečnit.

V lednu se konala Zimní olympiáda dětí a mládeže a na programu už tradičně byl i LOB. V něm zazářili naši Jolana Skalová a Filip Mairich. Ve sprintu byla Jolča druhá a Fíla třetí. Filip byl potom druhý na krátké trati a na závěr získal spolu s Jolčou zlato ve štafetách.

Přibližně ve stejném termínu se v rakouském Innsbrucku konaly Zimní světové hry veteránů, které byly pro LOB zároveň i veteránským mistrovstvím světa. Slušně se tady uvedli i závodníci Tatranu. Radek Kunc získal ve sprintu svojí věkové kategorie stříbro a v longu a midlu si doběhl pro bronzové medaile. Jiřině Kuncové se nejlépe povedl long, kde skončila šestá.

V únoru se zima konečně trochu umoudřila a umožnila alespoň o dvou víkendech uspořádat hlavní domácí závody. V Rejdicích bylo na pořadu mistrovství republiky ve štafetách, sprintu a na dlouhé trati. Ve štafetách si v sobotním dopoledni pěkně vedli naši mladí muži, kteří ve složení Matyáš Růta – David Pustai – Pepa Nagy doběhli na pěkném šestém místě. Druhé místo potom získali naši veteráni (Martin Janata – Luboš Král – Radek Kunc) a veteránky (Věrka Lesáková – Radka Mairichová – Jiřina Kuncová). I sobotní odpoledne zastihlo naše závodníky v dobré formě. Ve sprintu byli první Zuzana Nagyová v D12, Pepa Nagy v H20 a Radek Kunc v H55. Druhé místo vybojoval Marek Lesák v H12 a třetí místo získala v D14 Jolča Skalová. Velmi pěkně se umístili i další naši závodníci. V H17 byl Ondra Lesák sedmý, v H20 Maty Růta šestý a v D45 Radka Mairichová čtvrtá a Věrka Lesáková šestá. V neděli se na stopách kolem Štěpánky běžela klasická trať, na které získal mistrovský titul Pepa Nagy (H20) a veteránský Jiřina Kuncová (D55). Na stupně vítězů se prosadili ještě Radek Kunc (druhý v H55) a Věrka Lesáková (třetí v D45). Dalších pěkných výsledků dosáhli Zuzka Nagyová (šestá v D12), Jolča Skalová (pátá v D14), Kačka Brožková (pátá v D17), Marek Lesák (čtvrtý v H12), Ondra Lesák (šestý v H17) a Maty Růta (pátý v H20).

Následující víkend se lobáci přesunuli do Harrachova, kde se na místních lyžařských tratích konalo mistrovství republiky na krátké trati a žebříčkový závod na klasické trati. Na krátké trati získali tituly Jolča Skalová v D14, Pepa Nagy v H20 a Radek Kunc v H55. Na medaile dosáhli v H14 druhý Jan Zurynek a třetí Fíla Mairich a v H45 druhý Ďuňďa Zuzánek. Hezkou bramboru získala v D55 Růženka Zuzánková. Pěkně jeli i Marek Lesák (pátý v H12), Ondra Lesák (osmý v H17) a Martin Janata (sedmý v H35). V nedělním pohárovém závodě vyhrál v H55 Radek Kunc, druzí skončili Honza Zurynek v H14 a Ďuňďa Zuzánek v H45 a třetí Zuzka Nagyová v D12, Jolča Skalová V D14, Růženka Zuzánková v D55 a Maty Růta v H20. Čtvrtý potom dojel v H35 Martin Janata, pátý v H12 Marek Lesák a šestý v H17 Ondra Lesák.

V zimě se kromě štafet odjely jenom čtyři domácí závody, a proto se podle regulí do celostátního žebříčku započítávaly jenom dva nejlepší výsledky, což trochu zkreslilo jeho objektivitu. Nicméně suverénně nejlepším závodníkem v H20 byl Pepa Nagy, v H45 vyhrál Ďuňďa a v H55 Radek Kunc. Na druhém místě se v D14 umístila Jolča Skalová a na čtvrtém v H14 Honza Zurynek a Růženka Zuzánková v D55.

Pepa Nagy si svými dominantními výkony v celé sezóně vyjel nominaci na juniorském mistrovství světa, které se konalo na konci února ve švédském Umeå. Na úvod mistrovství se jel sprint, na němž Pepa po malé chybičce skončil patnáctý. Další den si potom na longu vylepšil třináctým místem svůj nejlepší individuální výsledek z vrcholné akce. Sám však z tohoto výsledku moc radost neměl. V polovině trati totiž figuroval ještě na třetím místě, ale druhé půlce trati vyrobil dvě chyby, které ho připravily o medaili. Rozhození se následně projevilo i na Pepově výkonu na krátké trati, když dojel 27. Celkový dojem trochu napravil dobrým výkonem na svém úseku ve štafetách, která nakonec skončila šestá.

Co na závěr? Rád bych napsal, že po letošní sezóně může být v Tatranu velká spokojenost s výkony mladých závodníků. Ale to nenapíšu, protože potom by si mysleli, jak jsou dobří a přestali by se snažit být ještě lepší.