← Novinky

MČR na klasické trati očima závodníka

Minulý víkend se v kopcích, ležících v okolí Bystřice nad Pernštejnem, konalo mistrovství a veteraniáda ČR na klasické trati. I když mapa byla převážně žluto bíla, tak zdejší terén byl poměrně různorodý. Postupy vedly jak přes čisté lesy, tak i přes zarostlé hustníky, vykácené paseky, menší kamenná pole, a dokonce i pole a louky. Terén podle mě nebyl tak moc kopcovatý, jako loňská klasika, kterou jsme pořádali my, ale i tak zde bylo několik větších údolí a pořádných svahů, které rozhodně dokázali potrápit.

Nejprve probíhalo mistrovství ČR, které se běželo v sobotu. Vzhledem k tomu, že tato mapa byla kompletně nově zmapována a ještě nikdy se tu až do této doby nic neběželo, nikdo přesně nevěděl, co má očekávat. Naštěstí se ale již po cestě dalo odhadnout, jak přibližně to bude v lese vypadat. Startovalo v jihozápadní části mapy a už i samotný start se nacházel na poli (respektive na jeho okraji), což není moc obvyklé. V mé kategorii (H18) byl hned na první kontrolu dlouhý postup, který pár závodníkům dokázal znepříjemnit vstup do závodu. Poté se přebíhalo do areálu zříceniny hradu Zubštejn, odkud jsme se poté už postupně vraceli přes pole a údolí do cíle. Nakonec nabízela trať pouze 2 důležitější volby, které dokázali zamíchat pořádím. Bohužel se mi podařilo obě dvě varianty pokazit a tím pádem jsem na těchto dvou volbách nabral ztrátu dohromady cca 3 minut, což mě ve výsledku připravilo o vítězství. Tím že chybovali v tento den všichni, jsem se ale nakonec umístil na 3. místě, takže bedna nakonec byla a spokojenost částečně taky.

V neděli se poté běžela veteraniáda ČR. Závod probíhal na stejné mapě, ale tentokrát se startovalo v severozápadní části mapy. Hned na začátku bylo také pár voleb, ale pouze jedna (možná dvě) z nich byly důležitější. Postupy vedly převážně přes pole a údolí, a běželo se hlavně v severní části mapy (delší tratě ale zasahovaly i do jižní části mapy). Tratě vedly v podstatě v opačném směru než předchozí den, ale nebyly o nic lehčí. V tento den běželi za TJN pouze dva členové oddílu: Radek a Jiřina Kuncovi. Radek si svým výkonem dokázal vytvořit náskok 47 vteřin, a doběhnul si tak pro vítězství v kategorii H65. Jiřina její výkon na bednu nestačil, ale i tak si v kategorii D60 doběhla pro krásné 7. místo.

Žádné další umístění na stupních vítězů bohužel nebylo, ale v kategorii H20 si Pepa Nagy doběhl pro pěknou bramborovou medaili. Další umístění-D16: Soňa Pesničáková 16., Bára Štemberová 20.; D18: Majda Rýdlová 24., Maruška Podrábská 33., D20: Anna Mašínová 9., Míša Šklíbová 15., Áďa Rýdlová 20.; H16: Filip Mairich 24.; H18: Ondra Lesák 30.

Na závěr bych napsal asi už jen pouze to, že i když mi tento závod přišel adekvátní spíše pro A žebříček, nežli pro MČR, tak i přesto jsme byli všichni rádi, že vzhledem k tomu, co se kolem děje, bylo možné tento závod uspořádat.