Novinky

Mapový trénink 27.4.

26. 4. 2021, Martin Janata

Úterní trénink bude první z řady jarních tréninků procvičujících různé způsoby navigace lesem. Tentokrát to budou vrstevnice, následovat bude čtení okolní situace, azimuty a generalizace mapy. Využijeme tentokrát částečně kontroly tréninku VLI z minulého týdne.

Můžete si rozmyslet, zda chcete běžet některý z tréninků VLI, které postavil Michal Horáček (Píchal) – HD12 (4,1km), HD12 bez cest, HD14 (5,4km), HD14 bez cest či HD14 bez cest a porostů (v mapě zbývají více méně vrstevnice, potoky a kameny). Vše jde zkrátit. Nebo si můžete vybrat z mnou doplněných tratí. DH12 (2,8km) na mapě bez cest a porostů, s jednoduššími postupy, s popisem jak kterou kontrolu najít a plnou mapou pro případ ztracení – doporučuji pro DH12 či méně zkušené starší závodníky, možno absoĺvovat ve dvojicích či s rodiči. Další možnost je mnou postavená trať DH10 (2km). Plnou mapu je možno přibrat případně i k tratím VLI na upravených mapách.

Mlíka by měla být na kontrolách do víkendu. Pokud víte že to nestihnete, a rádi byste si trénink prošli, dejte vědět, domluvím se s VLI aby tam nechali mlíka déle. Mou postavená trať bez porostů a cest a koneckonců i ta Píchalova je vhodná i jako teoretická příprava – doma u stolu si promyslet jak by šla ta která kontrola pouze takto podle vrstevnic najít. Ten můj návod na mou DH12 doporučuji přečíst těm, co tuto trať chtějí s pomocí toho návodu obejít, předem. Zda všemu rozumí, aby se mě mohli případně před absolvováním tréninků ještě zeptat.

Ještě nějaké základní poučky k vrstevnicím:

  • když jdu podél vrstevnice, jdu po rovině, neklesám ani nestoupám
  • když jdu kolmo na vrstevnice, jdu přímo do kopce nebo z kopce
  • když jsou vrstevnice blíže k sobě, je to prudší kopec, když jsou dál, je méně prudký případně až rovina
  • ohyb vrstevnice je buď údolíčko či hřbet, čím je ohyb ostřejší, tím je tvar výraznější
  • v našem kraji se nevyskatují větší pravidelné kruhové či oválné prohlubně (krasové propadání) – jedná se tedy u takových tvarů s nejvyšší pravděpodobností o kopec
  • podobně velmi ostrý ohyb vrstevnice nebude s nejvyšší pravděpodobností hřbet, ale zářez potoka

Martin / Levák