Jarní rovnodeník pod hradem Sloup

Jarní rovnodeník pod hradem Sloup

Jelikož začátek závodní sezony už klepe na dveře (ba už se ty dveře lehce pootevřely), uspořádali jsme si od pátku 12. dubna do neděle 14. dubna soustředění v novoborských lesích. Ubytovaní jsme byli přímo pod hradem Sloup v Čechách, v rekreačním zařízení STAP.

Celé soustředění odstartovalo pátečními okruhy. Ty postavil na mapě Slavíček Martin Posselt. Na výběr byly čtyři – dva dětské a dva pro náročnější pro dospělé. 

Sobotní den odstartoval krátkou tratí z pera Dušky Novotného, opět na mapě Slavíček. Pro její zdolání bylo zapotřebí velmi precizní čtení mapy, kontroly byly totiž rozeseté po skalních městech. Kdo to nezvládl, bloudil pak ve strmých svazích, které rozhodně nikoho nešetřily. Navzdory všem nástrahám stavitele i přírody se do cíle dostali všichni v relativně solidních časech (kdyby šlo o klasickou trať 😀 ). Nejkratší trať ovládl Arnošt Čenda, za ním Lukáš Fanta a Sára Kollarová. Tratí HD12-14 nejrychleji proběhli Bonifác Doležal ve shodném čase s Míšou Fantou, dále Lenka Vančurová a Břéťa Doležal. Na krátké trati dominovala Eliška Háková, dále Jirka Mrkvička a Růža Zuzánková. Trať nejdelší ovládla rodina Janatů – první Martin, druhý Pavel a třetí Lucka.

Po sobotním obídku pro nás postavil Martin Janata trénink zvaný KOMBOTECH – tj. KOMBinovaná TECHnika. Pro děti byly připravené hvězdice, pro ty zkušenější upravená trať kolem legendárního kopce Ortel. Na té jsme si procvičili čtení vrstevnic, navigaci podle vodotečí, běh pod azimuty a nakonec i koridorem.

Soustředění vyvrcholilo tradičními oddílovými štafetami. Na startu (opět pod kopcem Ortel) se postavilo 14 štafet, každá po třech členech, na každého čekaly dvě kola. Tratě Marda Novotný postavil tak, že byly dost farstované – bylo tedy potřeba si poctivě hlídat kódy. V průběhu závodu se pořadí nespočetkrát přelévalo a závod byl napínavý do posledního konce. Pomyslnou bronzovou medaili si vybojovala štafeta ve složení Lukáš Fanta-Matěj Janata-Romča Pustaiová, stříbro Arnošt Čenda-Marda-Jiřka Kuncová a pro zlato si doběhly Žofka a Jitka Pavlatovi-Levák-Růža Zuzánková.

Rozhodně se sluší říct, že se soustředění povedlo. Program byl pestrý, terén okouzlující a hlavně se nás sešlo poměrně dost, kolem 50 orienťáků. Až na jeden vyvrknutý kotník jsme se všichni vrátili domů zdraví. A poněvadž nám ke všemu přálo i počasí, tak nám na soustředění zbydou jen ty nejlepší vzpomínky!

Pár fotek z nedělních štafet je k nahlédnutí na oddílovém rajčeti.